Kaszubskie pudełko

Drewniane pudełko/herbaciarka ozdobiona wzorem folkowym techniką Decoupage. 

Wewnątrz podział na 3 części.
Idealna na prezent, jako pudełko na herbatkę, skarby, różne różności i inne "przydasie".
Wzór, który wykorzystałam to elementy haftu kaszubskiego.

Haft kaszubski jak sama nazwa wskazuje ;) jest to gatunek oraz technika kompozycyjno - wzornicza sztuki użytkowej z regionu Kaszub.

Głównym elementem łączącym różne jego odmiany regionalne jest wspólna kompozycja kolorystyczna oparta na siedmiu kolorach.Paleta kolorów składa się teoretycznie z pięciu kolorów, jednakże składa się ona z siedmiu elementów:
- niebieskiego (występującego jednak w trzech odcieniach, od jasnobłękitnego po granat),
- czarnego,
- czerwonego,
- zielonego,
- żółtego,

Dominujące barwy nawiązują do kolorów lasów i łąk kaszubskich - chyba wszystkie motywy wzornicze oparte były o paletę barw, które na co dzień widywaliśmy wokół siebie.  


Głównymi florystycznymi motywami zdobniczymi są:
- bratki,
- chabry,
- dzwonki,
- goździki,
- koniczynki,
- lilie,
- niezapominajki
- róże,
- tulipany,
- elementy łączące w/w motywy w zupełnie "nowe" rośliny, przypominające akant, czy też zupełnie fantazyjne ornamenty kwiatowe.

Spotykane również są motywy owadzie - rozmaite żuczki, pszczółki i inne stworzonka (motywy te pochodzą najprawdopodobniej z czasów pogańskich, zresztą nasza kultura i ta "tradycyjna" i "współczesna" pełna jest jeszcze mitycznych reliktów czasów pogańskich, kiedy to wszystko co robiliśmy, mówiliśmy czy wykonywaliśmy przesycona było magią i symboliką). 


 


 Jedną z kompozycji wiodących haftu kaszubskiego jest element "Drzewa życia" o nieskomplikowanym układzie gałęzi (zakaz krzyżowania, nakładania i przeplatania) nawiązującej do prostych i przejrzystych zasad życia ludzkiego.


Pudełko powstało dla  Czekodeko, gdzie znajdziecie nie tylko pudełko ale i wszelkie dobrocie, które można do niego przy okazji zapakować.

Popularne posty