Alfons Mucha "Emerald" (Szmaragd)

     Drewniana bransoletka ozdobiona jedną z najsłynniejszych reprodukcji wybitnego malarza i grafika Alfonsa Muchy "Emerald" (Szmaragd).


Średnica wewnętrzna bransoletki: ok. 6,9 cm
Wysokość: 5 cm

Całość utrzymana w kolorach złoto-rudo -brązowych.

      Alfons Mucha jest jedną z ciekawszych postaci przełomu XIX i XX wieku. Na stałe związał się on z wszechstronnym nurtem zwanym Art Nouveau. Tworzył nie tylko obrazy, grafiki jak i rzeźby a dodatkowo zajmował się również m.in. biżuterią, dekoracją wnętrz oraz sztuką użytkową.
     Z pochodzenia jest Czechem - urodził się w 1860 roku na terenie południowych Moraw w Ivancicach. 
     Punktem zwrotnym w jego karierze okazał się przełom lat 1894/95, kiedy to ukazały się jego pierwsze plakaty wykonane dla Sarah Bernhardt.
     Popyt na dzieł Muchy – pisze Ronald F. Lipp – utrzymywał się dzięki wyjątkowości i atrakcyjności jego rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka stylu – le style Mucha – który stał się wizytówką francuskiej secesji. Figurą centralną twórczości artysty jest kobieta – symboliczna personifikacja duszy świata. Anielsko piękna, zmysłowa, długowłosa, wyidealizowana wpisana jest w kompozycje płynnych miękkich linii, symboli, znaków, roślinnych ornamentów. Niezwykłe jest jej spojrzenie:nieco zamglone, zupełnie jakby właśnie wracała do świadomości, tak jak to się dzieje w momencie przebudzenia, na granicy światów…
     W 1910 roku będąc u szczytu popularności Mucha opuścił Paryż i powrócił do Czech, gdzie zaangażował się w problemy swojego narodu - zaprojektował m.in. godło, znaczki oraz banknoty nowo powstałego państwa Czechosłowacji.
      W okresie tym powstał również monumentalny cykl Epopeja Słowiańska - 20 wielkoformatowych kompozycji, o wymiarach 6 x 8 m. Tematyką obrazów były wydarzenia, które wpłynęły na kształtowanie się odrębności Słowian, postacie z demonologii oraz wierzeń ludowych. Reprodukcje te mam zamiar wykorzystać w kolejnych moich pracach ;)

Popularne posty